Zrobotyzowana paletyzacja rynien i rur rynnowych.

Blachotrapez to lider na polskim rynku pokryć dachowych. Wyszedł też na rynek europejski, zakładając sześć nowoczesnych zakładów produkcyjnych, w tym dwa w Rumunii. Zajmuje się produkcją i dostarczaniem blach gontopodobnych, blachodachówek, blach trapezowych, paneli dachowych, rynien, stali i akcesoriów dachowych.

Dołącz do grona firm, które zautomatyzowały produkcję:

Jak roboty ABB usprawniają proces pakowania
i paletyzacji na trzech ciągach technologicznych?

 

W 2019 roku w Myślenicach-Polance Blachotrapez otworzył kolejną fabrykę – a Markon we współpracy z firmą Bud-Masz, dostawcą maszyn do produkcji systemów rynnowych, zrobotyzował proces pakowania i paletyzacji. Udało się to za sprawą trzech ciągów technologicznych do produkcji stalowych rynien i rur rynnowych, pod marką KROP.

O pięć robotów więcej…

 

Na pierwszym ciągu technologicznym, za pomocą dwóch linii do formowania produkowane mogą być rury rynnowe o dwóch średnicach. Na końcu linii znajduje się stanowisko z dwoma robotami ABB. Pierwszy pobiera rury z jednej z dwóch linii do formowania, wkłada je w urządzenie do mufowania, a następnie odkłada na przenośnik. Po przejechaniu przez maszynę do foliowania, rury są odkładane na wózek jezdny za pomocą drugiego robota.

Drugi ciąg technologiczny powstał z myślą o produkcji rynien o dwóch rozmiarach – na dwóch liniach
do formowania. Podobnie, jak w pierwszym ciągu, zastosowaliśmy stanowisko z dwoma robotami: pierwszym, przekładającym rynny z przenośników odbiorczych na przenośniki podawcze do foliowania,
i drugim – kompletującym w pakiety zafoliowane rynny i odkładającym je na wózek jezdny.

W ostatnim ciągu wykorzystano maszynę do formowania rynien i stanowisko z jednym robotem, służące
do kompletowania i odkładania na wózek po 5 szt. rynien, które wyjeżdżają z maszyny foliującej.

 

… i o 9 pracowników mniej.

 

Dzięki zaledwie pięciu robotom i trzem liniom technologicznym, firma Blachotrapez zaczęła sprawnie obsługiwać cały proces odbioru i paletyzacji rynien i rur rynnowych. Pięć maszyn zdołało zastąpić dziewięciu pracowników – i przyspieszyć cały proces aż do wydajności 18m/min z każdej linii.

Dodatkowo, ze względu na zastosowany w dwóch robotach nowatorski chwytak, maszyny zyskały możliwość pobierania i kompletowania dwóch rynien o różnych wymiarach i długościach 1-4 m. Dzięki temu, że chwytak podczas kompletowania wsuwa jedną rynnę w drugą, oprócz procesu paletyzacji poprawie uległ także proces transportu – tak zabezpieczone rynny stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne.

To nie koniec atutów chwytaka: urządzenie zyskało również możliwość odkładania dwóch rynien na stojak
transportowy: jedną – stroną wypukłą do dołu, a drugą – stroną wypukłą do góry. Tak odłożone rynny zachowują większą stabilność podczas transportu i zapewniają znaczną oszczędność miejsca na palecie oraz w magazynie.

 

Usprawnij swoją firmę

Opowiedz nam o tym, jak pracujesz, a my wyjaśnimy Ci, jakich rozwiązań potrzebujesz.

Porozmawiajmy

Usprawnij swoją firmę

Opowiedz o tym, z czym Twoja firma się na co dzień, a my wyjaśnimy, jak możemy ułatwić Ci pracę.

Zacznijmy razem modernizować Twoje linie produkcyjne – wystarczy, że wypełnisz formularz!

Robotyczne rozwiązania – i robotycznie dobre wyniki

Dzięki robotyzacji trzech stanowisk, ograniczyliśmy do minimum wykorzystaną przestrzeń hali. To możliwe dzięki montażowi mniejszego robota na pierwszym i drugim stanowisku na postumencie nad przenośnikiem. Oszczędność miejsca zapewniły także automatyczne wózki jezdne, które transportują rynny na stojakach do stanowisk i z powrotem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszystkie trzy stanowiska mogły stanąć bezpośrednio obok siebie.

Korzyści ze zrobotyzowanej paletyzacji rynien i rur rynnowych:

  • Ograniczenie pracowników o 9 na zmianę
  • Zwiększenie wydajności produkcji do 18m/min z linii
  • Lepsze zabezpieczenie produktów do transportu i magazynowania
  • Oszczędność miejsca na hali produkcyjnej

Gotowe rozwiązania

Więcej

Dopasuj robota do Twojej branży i produktu, jaki paletyzujesz. Wyposaż go w niezbędne komponenty, aby podnieść wydajność, jakość i niezawodność.

Zoptymalizujmy paletyzację w Twojej firmie

Opowiedz o tym, z czym Twoja firma zmaga się, a my wyjaśnimy, jak możemy ułatwić Ci pracę.

Zacznijmy razem modernizować Twoje linie produkcyjne – wystarczy, że wypełnisz formularz!

Dołącz do grona firm, które zautomatyzowały produkcję:

Ta strona używa plików cookie

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia. Korzystając z naszej strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności.