Stanowisko automatycznej paletyzacji, czyli jak zapotrzebowanie na zasoby ludzkie zmalało o 60%.

Firma ERG Bieruń jest liderem produkcji folii polietylenowych w Europie. Swoje produkty dostarcza do 20 krajów. Na przestrzeni wielu lat doświadczeń, firma stworzyła gigantyczny, nowoczesny park maszynowy, który pozwala na produkcję kilku tysięcy ton folii miesięcznie. Jest jedynym w Polsce producentem folii tunelowych oraz folii kiszonkarskich realizowanych w technologii 5-ciowarstowej, o szerokości aż do 16 metrów, a także folii fundamentowych poziomych realizowanych w technologii dwuwarstwowej.

Dołącz do grona firm, które zautomatyzowały produkcję:

Czego dotyczył problem?

 

Oferta produktów firmy z Bierunia jest bardzo szeroka. Rolki z folią mają następujące parametry:

 

  • szerokości: 500mm i 750mm;
  • średnicę: od 80 do 400mm;
  • wagę: od 1,5 do 65kg.

Ze względu na te parametry, przed pracownikami, którzy ręcznie je paletyzowali, stało ogromne wyzwanie – i ciężka fizyczna praca. Fakt, że najcięższe rolki miały 65kg wymuszał pracę trzech osób jednocześnie. Kolejny, równie istotny dla pracowników problem stanowiły wymiary rolek. Największe rolki, czyli 750mm na fi 400mm, były bardzo nieporęczne i trudne w manewrowaniu. Firma zdecydowała się zatem wykorzystać robotykę w nowej linii, w której zminimalizowana zostanie praca ręczna.

Zrobotyzowana paletyzacja rolek folii stretch
w ERG Bieruń Folie

Projekt zakładał, że robot albo będzie pobierał jedną rolkę i odkładał ją na paletę (w przypadku rolek powyżej 5kg), albo będzie kompletował je w pakiety po 6 sztuk (w przypadku rolek lżejszych). Ta druga opcja wymuszała spięcie 6 rolek folii w jeden sztywny pakiet, dlatego stanowisko zostało wyposażone w automatyczną paskarkę. Rozwiązanie to pozwoliło na to, aby jeden z operatorów mógł zostać oddelegowany do innego zadania.

 

Dzięki wdrożeniu zrobotyzowanego stanowiska wydajność produkcji folii zwiększyła się dwukrotnie.

 

Cała droga rolki od momentu wyjścia z maszyny, przez nawijanie, aż do wyjechania na palecie odbywa teraz się bez udziału człowieka. Przyczyniło się to do redukcji błędów związanych z niewłaściwym ułożeniem. Stanowisko do automatycznej paletyzacji ograniczyło także zapotrzebowanie na zasoby
ludzkie o 60%.

 

Na stanowisku działa też w pełni automatyczna owijarka z funkcją nakładania foliowego kaptura. Urządzenie to poprawiło stabilność produktów w transporcie oraz wyeliminowało nasiąkanie wody
do tekturowych gilz, opakowań i przekładek.

 

 

Usprawnij swoją firmę

Opowiedz nam o tym, jak pracujesz, a my wyjaśnimy Ci, jakich rozwiązań potrzebujesz.

Porozmawiajmy

Usprawnij swoją firmę

Opowiedz o tym, z czym Twoja firma się na co dzień, a my wyjaśnimy, jak możemy ułatwić Ci pracę.

Zacznijmy razem modernizować Twoje linie produkcyjne – wystarczy, że wypełnisz formularz!

Jakie klient czerpie z tego korzyści?

Ogromną rolę w zwiększeniu wydajności paletyzacji odegrał uniwersalny chwytak zamontowany na robocie ABB IRB 6640. Dzięki niemu, jeden robot może przenosić rolki folii w 14 rozmiarach. Został on wyposażony w wałek rozprężny oraz ssawki. Za pomocą wałka rozprężnego, chwytane są pojedyncze większe rolki. Do pakietowania oraz transportu pakietu rolek z pod paskarki na paletę służą z kolei ssawki. Drugi zestaw ssawek jest wykorzystywany do kładzenia tekturowych przekładek między warstwami na palecie.

  • Dwukrotne zwiększenie wydajności
  • Odciążenie ludzi od ciężkiej fizycznej pracy
  • Zmniejszanie liczby pracowników o 60%
  • Poprawienie jakości zabezpieczenia palety do transportu i magazynowania

Wózek jezdny do palet

Więcej

Choć roboty paletyzują całkowicie automatycznie, niezbędne jest dostarczanie im palet. Rozwiązaniem, które oszczędza czas i zasoby ludzkie jest wózek jezdny.

Zoptymalizujmy paletyzację w Twojej firmie

Opowiedz o tym, z czym Twoja firma zmaga się, a my wyjaśnimy, jak możemy ułatwić Ci pracę.

Zacznijmy razem modernizować Twoje linie produkcyjne – wystarczy, że wypełnisz formularz!

Dołącz do grona firm, które zautomatyzowały produkcję:

Ta strona używa plików cookie

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia. Korzystając z naszej strony zgadzasz się na naszą politykę prywatności.